Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací

Kritéria pro PUP MZ

PPP Liberec se v souvislosti s PUP MZ věnuje pouze těm žákům, u kterých byla již dříve prokázána specifická porucha učení (pouze dyslexie, dysgrafie, dysortografie), poruchy chování ve smyslu ADHD, ADD nebo studentům s psychiatrickým onemocněním, kteří mají své obtíže specifikované ve zprávě od odborného lékaře. Žáci s tělesným, smyslovým nebo kombinovaným postižením se musí obrátit na příslušné Speciálně pedagogické centrum (SPC).

Důležité upozornění:  
Speciální vzdělávací potřeby v důsledku poruch učení nebo chování by měly být již dříve prokázány, a to nejdéle v době docházky na SŠ.
Pro přiznání nároku na PUP MZ se musí jednat o výše uvedené obtíže ve smyslu zdravotního postižení. Lehčí formy poruch učení nebo chování, kompenzované poruchy učení nebo chování a snížené intelektové předpoklady do této kategorie nespadají. 1. 1. 2022 v došlo v důsledku novely Vyhlášky č. 177/2009 Sb. k již druhému navýšení času oproti roku 2018 (př. DT z ČJ měl v r. 2018 časový limit 60 min., aktuálně je pro DT z ČJ časový limit 85 min.). Toto opatření se týká všech žáků. Proto budeme další navýšení času u žadatelů o PUP MZ pečlivě individuálně posuzovat.

Uzpůsobené podmínky pro konání maturitní zkoušky by mělo být v souladu se způsobem, jakým byl do té doby žák vzděláván na SŠ.  

Bez problémů (bez dalších vyšetření) lze vyřídit pouze ty žádosti plnoletých maturantů, kteří mají Doporučení ŠPZ platné do ukončení studia na SŠ. 
Má-li maturant Doporučení ŠPZ starší než dva roky, bude absolvovat v termínu, který mu PPP přidělí, podrobné kontrolní vyšetření. K tomuto vyšetření je nutné se včas v PPP přihlásit (nejpozději do konce 3. ročníku SŠ).

Splňuje-li maturant všechna výše uvedená kritéria, může v PPP zažádat o termín pro vystavení Formuláře doporučení k uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky (viz objednání k PUP MZ).